środa, 31 października 2012

Zbyt szybkie odchudzanie powoduje efekt yoyo

Odchudzanie się jest procesem stopniowej utraty wagi i wbrew pozorom nie jest to łatwy okres, ponieważ właściwa dieta odchudzająca często przynosi efekty po wielotygodniowym a nawet kilkumiesięcznym stosowaniu się do określonych zasad żywienia. Niestety wiele z odchudzających się osób nie przestrzega tych reguł i marzy o szybkim powrocie do swojej sylwetki z lat młodości lub sprzed „nabrania ciałka”.

Według dietetyków prawidłowo prowadzona dieta odchudzająca nie polega na rygorystycznym zakazie dostępu do składników odżywczych, jakimi są tłuszcze, węglowodany, białko, ale na ich ograniczeniu w zależności od diety. Najlepiej jest, więc udać się do dietetyka, który udzieli fachowych i pożytecznych porad, dzięki którym każdy będzie doskonale wiedział jak skrupulatnie dobrać składniki odżywcze, aby potrawy były pełnowartościowe a jednocześnie pozwoliły na utratę zbędnych kilogramów. Niestety najczęstszą nieprawidłowością, jaka pojawia się w trakcie odchudzania jest zbyt szybka utrata wagi.
Stosując tak zwane głodówki owszem stracimy na wadze i to w zastraszającym tempie, jednak efekt końcowy po pierwsze nie będzie zadowalający a po drugie zdecydowanie będzie on krótkotrwały. Natychmiastowa utrata kilku kilogramów wiąże się z brakiem czasu na regenerację skóry, która w trakcie procesu tycia straciła na jędrności. Poza tym w rezultacie, choć zgubiliśmy nadwagę nie będziemy wyglądali korzystnie. Szybkie odchudzanie daje niemal stuprocentową gwarancję na powstanie przykrego efektu yoyo. Jest proces, w którym organizm zaczyna na nowo magazynować tkankę tłuszczową tuż po zakończeniu diety. Organizm w czasie diety odchudzającej „pogodził się” z innym sposobem odchudzania jednak, gdy tylko zakończymy odchudzanie domaga się on poszczególnych składników, co staje się główną przyczyną powrotu do dawnych często nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Uzupełniamy w ten sposób zapasy energii, którą straciliśmy w trakcie rygorystycznej diety. Niestety efekt yoyo to zmora, z jaką borykają się osoby postępujące w niewłaściwy sposób chcąc szybko stracić nadmierną wagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz